Styl Chen

Według przekazów historycznych wszystkie style Tai Chi Chuan wywodzą się z Chen. Jest to najstarsza, obecnie praktykowana forma Tai Chi. Praktykujący tę formę mają możliwość pobierania bezpośrednio nauk u spadkobierców rodziny CHEN.
Tai Chi Chuan powstało kilkaset lat temu. Niektóre źródła podają, że zostało stworzone przez Chen Wang-Tinga w małej wiosce Chenjiagou w XVII w. W dawnych czasach, ten, kto potrafił się bronić, zachowywał życie, dlatego wiedza o sztukach walki była skrzętnie skrywana. Przez wiele lat styl Chen był przekazywany tylko w obrębie rodziny Chen. Dopiero od około 30-40 lat mamy powszechny dostęp do nauk tej sztuki walki.
W XIX w. niejaki Yang Luchan, został przyjęty do grona uczniów mistrza Chen Changxinga, nauczającego Tai Chi Chuan. Za sprawą Yang Luchana, Tai Chi Chuan wydostało się poza rodzinę Chen, przekształcając się następnie w różne style. Obecnie dwa najpopularniejsze w Polsce style Tai Chi Chuan to styl Chen i styl Yang.

Mimo tego, że Chen Tai Chi Chuan zawiera, podobnie jak styl Yang, sekwencje płynnych, powolnych ruchów, charakteryzuje go jednak większa dynamika. Czasem powolne ruchy przekształcają się w „wybuchy” energii – poprzez dynamiczne kopnięcia i ciosy, rozwijające szybkość, siłę, dynamikę i koordynację. Dla porównania w formie Yang dynamika nie jest tak wyraźna – sekwencje ruchów odbywają się powoli zazwyczaj w jednostajnym tempie.

Poniżej historia Tai Chi i różnych stylów.

historia Tai Chi

Poniżej spis ruchów form Chen Tai Chi Chuan,
które nauczane są w Szkole Tai Chi JADEIT:

spis ruchów form Tai Chi stylu CHEN