Tai Chi – rozwijanie jedwabnego kokonu
Wywiad z Pawłem Robaszkiewiczem – instruktorem Tai Chi, Chi Kung (Wyższa Szkoła Trenerów Sportu). Praktykuje Tai Chi od 1999 r. ćwicząc różne style, m. in. Tai Chi Chuan styl Yang, Taoistyczne Tai Chi, I-Liq Chuan i Chen Tai Chi Chuan. Pobierał nauki od: Howarda Choya, Jarosława Jodzisa, Sama China, Chen Xiaowanga.
– Jak się zaczęła twoja przygoda z Tai Chi?
Chyba od zawsze przyciągało mnie to magiczne słowo – Tai Chi (uśmiech), ale tak naprawdę to poszukiwałem sposobu by wyleczyć kręgosłup z dyskopatii i doprowadzić swój organizm do lepszego stanu (alergie, przeziębienia, problem ze swobodnym oddychaniem.
– Jaki dobroczynny wpływ na organizm ma ta dalekowschodnia gimnastyka czy może raczej sztuka walki?
Słuszna uwaga: Tai Chi traktowane jest jako zdrowotna gimnastyka, ale tak naprawdę jest to sztuka walki. Jednak to właściwości zdrowotne przysporzyły jej tak wielu zwolenników na świecie.
Wracając do właściwości zdrowotnych.
Można powiedzieć w uproszczeniu, że zdrowe ciało to takie, które umożliwia swobodny przepływ wszystkiego co się w nim znajduje. Czyli będzie to krew, która nas odżywia, limfa która nas chroni i usuwa toksyny, płyn mózgowo-rdzeniowy, który dba o odpowiednie ciśnienie wewnątrz czaszki, itd. Tai Chi poprzez rozluźnienie i zniesienie blokad w organizmie umożliwia nam ten swobodny przepływ.
Drugim bardzo ważnym aspektem zdrowotnym jest wzmocnienie struktury naszego ciała – krótko mówiąc pewniej stąpamy po świecie. Naszego ciała nie oszukamy, nie można bez końca dbać o siłę i rozwój mięśni. Od pewnego wieku będą słabnąć. Warto więc tworzyć siłę naszego ciała w oparciu o układ kostny, ścięgna, stawy i powięź. Dlatego tak fascynujący jest widok mistrzów Tai Chi, którzy w bardzo podeszłym wieku zachowują niezwykłą wręcz sprawność ciała.
Trzeci ważny aspekt to wyciszenie. Wykonywanie spokojnych ruchów Tai Chi uspokaja i poprawia koncentrację. Tai Chi – nazywane medytacją w ruchu – pozwala zatrzymać się w świecie otaczającym nas przez czasami zbyt dużą dawkę bodźców zewnętrznych i stresu (media, praca, korki, życie w ciągłej gonitwie).
Korzyści zdrowotnych tej niezwykłej sztuki jest znacznie więcej i ciężko wszystkie wymienić nie pisząc przepastnej książki. Z takich istotniejszych nadmienię tylko o przeciwdziałaniu osteoporozie, pogłębianiu oddechu, rozluźnianiu przepony, zwiększaniu siły i ruchomości stawów, polepszaniu koordynacji, łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego.
– Czy coś wyróżnia Tai Chi pośród innych form sportu?
Warto uprawiać jakikolwiek sport związany z rekreacją. Jednak to co wyróżnia Tai Chi to bardzo wszechstronne podejście do rozwoju człowieka, zarówno jego ciała jak i psyche.
Początki Tai Chi sięgają około 350 lat temu, jednak nie powstało ono nagle. Było uwieńczeniem wielowiekowych tradycji, poszukiwań i doświadczeń ludzi, których celem było lepsze poznanie człowieka i otaczającego nas świata.
– Jak rozwijała się twoja pasja i jakie są twoje plany na przyszłość?
W zasadzie od początku mojej praktyki Tai Chi poszukiwałem pierwotnego źródła tej pradawnej sztuki. Obecnie skupiam się tylko na Chen Tai Chi Chuan, który jest najstarszym praktykowanym stylem Tai Chi na świecie, z bardzo rzetelnym przekazem.
– Czy pójście w tym kierunku daje poczucie wolności? Czy nadal to hobby czy już może działalność profesjonalna?
Jeżeli ktoś decyduje się nauczać innych Tai Chi, to musi nieprzerwanie doskonalić swój warsztat – dlatego regularnie spotykam się na seminariach z mistrzami Tai Chi. Zdecydowałem się na działalność profesjonalną, całkowicie poświęcając się swojej pasji. Obozy i seminaria, które organizuję zawsze staram się łączyć z innymi atrakcjami, tak by ich uczestnicy mogli poznać jak najwięcej możliwych ścieżek rozwoju (np. lekcje zumby, samoobrony, jogi, tanga itp.).
– Jakie rady masz dla tych, którzy chcieliby posmakować tej fascynującej sztuki?
W Środzie Wielkopolskiej nadarza się okazja by posmakować tej wspaniałej sztuki. Otworzona została nowa grupa Tai Chi dla początkujących. Jeżeli ktoś chce poczuć na sobie niezwykły wpływ tej pradawnej sztuki to wystarczy przyjść na zajęcia .
Więcej informacji na stronie internetowej Szkoły Tai Chi JADEIT: www.chentaichi.pl, tel. 603 22 00 21, instruktor Paweł Robaszkiewicz.
– Kto może przyjść na twoje zajęcia?
Fascynujące w Tai Chi jest również to, że na sali ćwiczą obok siebie osoby w podeszłym wieku – na przykład pracując nad równowagą, wzmocnieniem ścięgien, poprawą oddechu, jak i osoby młode, które chcą poćwiczyć bardziej intensywnie. Wszyscy wspólnie wykonują tę samą sekwencję ruchów i to ćwiczący sam ustala sobie intensywność ćwiczeń i ich zakres. Także przyjść może każdy.