WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE TAI CHI I CHI KUNG
Tai Chi pomocne z leczeniu i łagodzeniu wielu objawów chorób: osteoporoza i stwardnienie rozsiane.
Według medycyny chińskiej zdrowie związane jest z równowagą sił yin i yang w ciele. Tai Chi i Chi Kung pomaga zachować i utrzymać tę równowagę. Równoważenie to możliwe jest dzięki zapewnieniu organizmowi swobodnego przepływu energii Chi. Jakiekolwiek blokady w przepływie tej energii mogą doprowadzić do chorób.
Energię Chi należy traktować jako ogólny przepływ w organizmie ludzkim: krążenie krwi i limfy, przepływ elektryczności w komórkach nerwowych. Jest to również krążenie energii – ruch ciepła i zimna wewnątrz ciała oraz ruch płynu mózgowo-rdzeniowego. Według tradycji chińskiej energia Chi ma bardzo szerokie pojęcie. Przychodząc na świat, posiadamy w sobie jej duże zasoby, w momencie jej wyczerpania – umieramy. Chi to nie tylko energia w ciele, ale również energia w świecie. Człowiek jest w stanie ją pobierać poprzez zastosowanie ziół, dzięki oddychaniu, właściwemu odżywianiu, ćwiczeniom fizycznym, medytacji – uzupełniając w ten sposób jej braki i poprawiając jej krążenie w ciele.
Układ nerwowy
Wykonywanie spokojnych ruchów Tai Chi uspokaja, wycisza i poprawia koncentrację. Tai Chi – nazywane medytacją w ruchu – pozwala nam się zatrzymać w świecie otaczającym nas przez czasami zbyt dużą dawkę bodźców zewnętrznych i stresu (media, praca, korki, życie w ciągłej gonitwie). Uprawianie Tai Chi jest też możliwością zmiany środowiska, odpoczynku, relaksu, poznania nowych ludzi, co pomaga oderwać się od codziennych trosk.
Układ oddechowy
Rozluźnienie mięśni i przyjmowanie poprawnej struktury ciała, wyprostowanej sylwetki, powoduje rozluźnienie przepony, która wówczas może swobodniej pracować. Prawidłowe funkcjonowanie tego mięśnia jest bardzo istotne. Rozluźniona przepona pomaga nam oddychać i zwiększa pojemność płuc. Naturalny ruch przepony widać u niemowląt, gdzie przy każdym wdechu na skutek ruchu przepony brzuch wyraźnie się uwydatnia, zaś zapada się przy wydechu. Niestety, z czasem, szczególnie u ludzi żyjących w ciągłym stresie i nieuprawiającym sportu, oddech przeponowy zanika, przekształcając się w płytkie oddychanie klatką piersiową.
Głębokie i kontrolowane oddychanie w Chi Kung poprawia pracę klatki piersiowej, która w połączeniu z rozluźnieniem przepony znacznie pogłębia nasz oddech.
Układ krążenia, układ ruchu
W Tai Chi kładzie się duży nacisk na wzmacnianie ścięgien i powięzi. Systematyczna praca nad ścięgnami wzmacnia je i uelastycznia. Nierzadkim widokiem są mistrzowie Tai Chi, pokazujący swoje imponujące możliwości czasami w bardzo podeszłym wieku.
Praktykowanie Tai Chi rozluźnia całe ciało. Jego działanie dociera do najgłębszych partii mięśni, również tych położonych najbliżej kości. Dzięki temu krew lepiej odżywia cały organizm. Lepsze ukrwienie kości w połączeniu z pracą, jaką muszą one wykonywać podczas ćwiczenia Tai Chi, powoduje ich wzmocnienie (zapobiega to osteoporozie).
Bardzo ważną częścią ciała nad którą się pracuje w Tai Chi jest kręgosłup. Wyprostowana sylwetka zapobiega jego nadmiernemu wykrzywianiu i pogłębianiu lordozy i kifozy. Pomaga to również w swobodniejszym przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego (wyrównywane są w ten sposób zmiany ciśnienia wewnątrz czaszki). Obroty kręgosłupa wykonywane podczas ćwiczenia Tai Chi delikatnie masują krążki międzykręgowe zapobiegając dyskopatii. Powolne ruchy w Tai Chi powodują masowanie, wzmacnianie i odżywianie stawów.
Tai Chi pomaga w ogólnej koordynacji ciała. Poprzez rozluźnienie, obniżenie środka ciężkości i umiejętne przenoszenie ciężaru ciała dłużej zachowujemy równowagę (np. przy potknięciach łatwiej nam będzie się utrzymać, nie przewracając się).
Praktykowanie Tai Chi poprzez skuteczną pracę mięśni ułatwia krążenie krwi w żyłach, co zapobiega powstawaniu żylaków. Regularny wysiłek fizyczny połączony z rozluźnieniem ciała powoduje obniżenie ciśnienia krwi w spoczynku.
Układ trawienny
Prawidłowa praca przepony oprócz głębszego oddechu przyczynia się również do masowania naszych organów wewnętrznych, co pomaga w ich ukrwieniu i w przepływie pokarmu.
Układ odpornościowy
Limfa – która nie ma własnego serca jak krew – poprzez rozluźnienie i delikatne ruchy mięśni i powięzi lepiej krąży po ciele. Krążąca swobodnie limfa to lepsza ochrona ciała przed zakażeniami i lepsze zwalczanie ciał oraz substancji obcych szkodliwych dla organizmu.